Peníze

24. července 2014 v 17:10
Každý den jezdím do práce nebo do školy a většinou mám spoustu času na přemýšlení. Sedím (při troše štěstí) v autobusu, poslouchám jedno z několika alb, co jsem si stihla stáhnout do iPhonu v rámci ranního shonu kdy jsem vylezla z postele asi tak o dvacet minut později než jsem zamýšlela a prohlížím si okolní městskou krajinu.

Poměrně často se uprostřed dvanáctiminutové jízdy autobusem na metro přistihnu, jak přemítám nad tím, k čemu to všechno vlastně je. Obrovská vystavěná civilizace promyšlená do každého detailu. Silniční provoz, semafory, nemocnice, stánky s cigaretami, autobusové zastávky, pasažéři autobusu co každou vteřinu koukají na hodinky, protože zrovna něco nestíhají a mohla bych pokračovat do nekonečna. Těžko soudit, když jsem toho všeho součástí, ale tahle nekonečná honba za penězi už nemůže být více zbytečná. Stejně nás všechny čeká stejný konec a k čemu je nám potom televize, iPhone nebo nejnovější módní trendy. I když to je asi maličkost. Nechtěla bych bagatelizovat, každý má jiné priority a jiné životní cíle, ale nemohli bychom být spokojenější bez stresu z neúspěchu?

Nejvíc mě překvapují a nemám pro ně bohužel žádné pochopení, lidé, kteří se neúnavně snaží vydělat co největší obnos peněz, lidé kteří ráno vstanou po dvou hodinách spánku (protože zbytek noci přemýšleli o tom jak z trojnásobit svoje už tak dechberoucí jmění), lidé které prostě a jednoduše nezajímá nic jiného než prachy. Proč asi jiní trpí hlady nebo se podrobují hrůzám válek, protože to chtějí ti, co mají peníze. Jo zní to opravdu nadějně a příjemně, vědomí že žijeme ve světě, kde vše zlé existuje jen z rozmaru zbohatlíků, a příčinou jsou peníze. Samozřejmě to trochu přeháním a připouštím, že to může znít nadneseně, ale v jádru věci to tak opravdu je. Majitelé velkých textilních firem platí svým švadlenám dolar na den, přestože tato částka ani z daleka nedosahuje minima, které je potřeba na uživení dvou dětí a kočky ve slumu. Majitelé restauračních řetězců nemají čas poskytnout krávám na hovězí burgery rychlou smrt, raději je rovnou za chůze zpracovávají, nemají peníze na dostatečně velký pozemek, aby slepice ze stresu z nedostatku místa neklovaly jedna druhou, přestože má tento podnikatel v garáži Ferrari, Bentley a Mustanga. A když už jsme u té chamtivosti, tak přeci neexistuje, aby byl český politik spokojený se svým stotisícovým platem, musí si vzít úplatek.

Peníze jsou prostě zkrátka a jednoduše zlá věc, přestože nutná k životu. Článek může vyznít dost pokrytecky, přeci jenom na něčem teď ten článek píšu a většina mých příspěvků se týkají konzumního způsobu života (móda, kosmetika atd.), ale já už jsem prostě součástí toho všeho, peníze bohužel řešit musím a na život poustevníka v českých horách si netroufám. Přesto všechno peníze beru čistě jako nutnost a ne jako potřebu. Netoužím po nich a upřednostňuji šťastný způsob života. Nechci teď vyznít jako nějaký hipík, ale asi by bylo lepší jíst zeleninu bez pesticidů nebo potraviny bez genetických úprav, žít blíž přírodě po boku někoho milovaného a vychovávat děti ve světě, kde nemít na základce iPad nebo notebook, neznamená, že jsi looser.

Tak by mě zajímal váš názor, toužíte za každou cenu po novém iPhonu? Chcete do budoucna obří sídlo, měsíční plat, jehož cifra bude minimálně šestimístná a bazén velikosti Atlantského oceánu? Nebo vám stačí šťastně prožitý život?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marillee Marillee | E-mail | Web | 24. července 2014 v 11:46 | Reagovat

Samozřejmě si přeju mít velké jmění a velký barák, abych do konce života mohla dělat, nač moje maličkost zrovna pomyslí! :D
Jednou jsme byli na nějakém představení/akci/... nevím jak to nazvat. Jednalo se o děti v Africe, které od útlého věku sbírají čokoládové boby (což není zrovna nenáročná práce). Vlastně je to taková otrocká práce. A firmy, pro které to dělají, jim mají zajistit vzdělání, aby nebylo tolik děcek nuceno do sbírání kakaovníků. Myslíte, že to dělají? Ne. O tom ta akce byla. Ty lidé jezdili za vedoucími čokoládových firem (Nestlé atd.) a řešili s nimi tuto záležitost. Buď "o ničem nevěděli", nebo se s nimi rovnou odmítali bavit... Peníze jsou peníze, někdo to bohužel za ně odpracovat musí. :-(

2 T-o-m-m-why T-o-m-m-why | 27. července 2014 v 21:44 | Reagovat

V dnešní době to bohužel vypadá, že člověk potřebuje peníze k tomu aby byl šťastný. Upřímně je mi líto těch, kteří tento názor zastávají. Na tohle téma by se dalo polemizovat hodiny a hodiny. Podle mě prostě dnešní společnost nutí člověka upínat se k penězům. Snažit se jich co nejvíc vydělat a pak je utratit za něco. A to je špatně. Aspoň dle mého názoru

3 Em Zet Em Zet | Web | 12. srpna 2014 v 10:50 | Reagovat

Taky nad tím občas přemýšlím - jak jsi psala - nad tou civilizací, jak je všechno promyšlené a jak všechno funguje a jak by třeba bylo všechno mimo, kdyby přestaly fungovat všechny semafory na světě. :D
Já bych si moc přála, aby se spory a konflikty mezi lidmi daly do pořádku. Nemusím mít ke štěstí milióny, i když to by samozřejmě byl příjemný nadstandard :D :-D Ale k čemu by mi to bylo, kdyby ve světě probíhala válka a můj život by byl v ohrožení?
Stejně mým největším snem je bydlet někde v odlehlé oblasti nejlíp v horách a žít z toho, co mi dá příroda... ale to je tak nereálné přání... někdy mi přijde.

4 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 12. srpna 2014 v 10:52 | Reagovat

Mně stačí šťastně prožitý život. Samozřejmě toužím po hezkých věcech, ale co se týká peněz, prioritou je pro mě uživit se - neumřít hlady, mít kde spát... víc nepotřebuju. Prostě... přežít, z materiálního hlediska. Nepotřebuju se utopit ve zlatě. Žiju bez toho teď, proč nežít i dál. :)

5 Loo Loo | Web | 12. srpna 2014 v 11:11 | Reagovat

Je zvláštní vidět takový článek zrovna na blogu o módě, když vlastně drahým zbožím tvůj blog "žije". Všechno, co tu je, nestojí zrovna malý peníz.
Ono je sice fajn, že si to uvědomuješ, ale stejně s tím nic neděláš. To, že netroufáš na život poustevníka jsou jen výmluvy. Kdybys musela, tak bys neměla jinou možnost, ale dneska už jsi zpohodlněla, tak jako ostatní lidi.
Netvrdím, že já jsem svatá. Peníze vždycky v mém životě hrály důležitou roli, protože jsme jich vždycky měli málo a proto já chci si najít práci, za kterou dostanu hodně dobře zaplaceno, abych já a mí blízcí nemuseli žít od výplaty k výplatě a vypočítávat všechno, abychom si dvakrát do měsíce mohli dovolit nějakou dražší věc, která není ve slevě.
Peníze k šťastnému životu patří, ať už chceme a nebo ne. Za úsměv si jídlo nekoupíme, takže ano, dá se říct, že "jdu po penězích". Jsou i důležitější věci, ale v dnešním světě, kdo nemá peníze = nemá nic. K životu nepotřebuju technické novinky, hadry za desítky tisíc a nebo auta za milióny korun, ale životní minimum je málo na to, aby život byl šťastný a bez starostí o to, jestli rodina vyžije do dalšího týdne.

6 dobry-jmena-uz-jsou-pouzity dobry-jmena-uz-jsou-pouzity | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 11:17 | Reagovat

Peníze nejsou zlá věc. Kdyby nebyly peníze, obchodovalo by se jako dřív "kus za kus." A zase by byl boss ten, kdo by měl největší stádo krav.

Já na peníze jsem. Resp. dělá mi dobře je mít, jsem požitkář, ráda si dopřávám. A tak hodně utrácím. Doufám, že budu mít plat tak akorát, abych se uživila a mohla živit svoji nákupní mánii. Nedoufám v milionové částky. Ale nechci tejden před výplatou žít na suchých rohlících. Jsem prostě konzument a tím nejspíš budu do konce života :-)

7 Kika Kika | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 11:18 | Reagovat

Štěstí samozřejmě není jen (možná vůbec) o penězích), souvisí s tím jak je člověk spokojený sám se sebou (jestli si plní svoje sny, cíle apod.)

Kolik lidí je ale v dnešní době opravdu šťastných? Našlo sebe samotné? Málokdo..

Upřímně jsem si zažila dobu, kdy člověk vydělává pomalu ten dolar denně a má se tím celý uživit. Nic si nepořídíš, nikam nepůjdeš.. Ztrácíš kamarády, protože ani na to kafe nemáš.. takové to známé klišé podle mě platí: "lepší být nešťastný v limuzíně než v MHD" ;)

8 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 12. srpna 2014 v 12:57 | Reagovat

Přesto všechno peníze beru čistě jako nutnost a ne jako potřebu. Pokud se i nadále budeš držet téhle své věty, budou ti vydělané peníze dávat radost a to je přece fajn, ne? :-)

9 placewhereshadowmeetsthelight placewhereshadowmeetsthelight | Web | 12. srpna 2014 v 13:06 | Reagovat

Takhle je už společnost nastavená a je to vlastně kruh, ve kterém neustále chodíme dokola každý den. Podle mě je už společnost prostě zkažená. A lidí už zapomněli. Jaké to je žít s přírodou. Já bych to hned bral i kdyby by to byl možná složitější život, ale aspoň to má nějaký smysl. Žít s přírodou a ne mít smysl života v penězích.

Ale někdy jsem na vážkách. Jelikož si i někdy říkám. Jaká by to byla pohoda mít tolik peněz a přitom jenom sedět v poslanecké sněmovně a probírat kraviny několik hodin a mám vyděláno. Taky nechápu jak jim nemůže stačit tolik peněz. Když by mě stačila ani né polovina na to aby si člověk žil dobře. Ovšem i tak bych dal přednost žít s přírodou. Jelikož tam je pravý smysl života, ze kterého lidstvo ustoupilo.

S pozdravem autor Free

10 klarrrinka klarrrinka | Web | 12. srpna 2014 v 13:19 | Reagovat

Stačí mi šťastně prožitý život, člověk ke štěstí nepotřebuje peníze, stačí se podívat na slavné bohaté lidi, takoví mají většinou deprese a někteří z nich ani nekončí moc dobře.

11 Terka Terka | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 14:16 | Reagovat

Podle mě lidé za pár let znovu zatouží bydlet v přírodě. Možná to nebude pár let. Třeba jich bude padesát, ale někdy určitě. Ale je to čistě můj názor. :-)

iPhone bych si asi nikdy nekoupila. Jo, jasně, určitě je kvalitní, rychlý, seká se minimálně, ale přesto,.. peníze vládnou světu, stejně jako technologie a člověk s tím může něco udělat tím, že musí jednu věc - chtít něco změnit. :-)

12 Kira Kira | Web | 12. srpna 2014 v 19:14 | Reagovat

Nejsi jediná, kdo nad tím přemýšlí. Podle mě jde všechno, kvůly těm zbohatlíkům od desíti k pěti. Teď by každý chtěl mít miliony a chatu u moře, za pár let bude jistě každému stačit chleba s máslem a chaloupka v horách.

A nemyslím si, že by se bohatí lidé měli nějak extra dobře. Většině to bohatství stoupne do hlavy. Někteří budou mít deprese, někteří začnou pít nebo brát prášky.. Nakonec se stejně všichni bohatství zbaví a začnou žít normálně :)

13 Katrin Jancz Katrin Jancz | Web | 12. srpna 2014 v 21:13 | Reagovat

Myslím si, že každý chce mít dost peněz, a ti co tvrdí že ne, tak se stydí to říct. :)

14 Surynka Surynka | Web | 12. srpna 2014 v 23:44 | Reagovat

Super článek! Musím říct, že jsem se nejednou nad tímhle zamýšlela (a kdo ne?).

A na tu otázku na konci mám rozporuplnou odpověď.

Chtěla bych velký dům, se zahradou, bazénem, nebrojila bych ani proti sauně a vířivce, moderní kuchyni a stylově zařízenému interiéru. Ale řekla bych že přeci jen stojím na pomezí. Ano, chci se věnovat právničině, abych si mohla tohle všechno zajistit, ale nechci, aby se to stalo středobodem vesmíru. Pořád bych chtěla rodinu a spravedlivě dělit čas mezi ji a práci. Chtěla bych vydělat tolik, abych si mohla ten "vysněný dům" postavit, ale k čemu by mi byly horentní částky, které by se každý měsíc násobily? Okay, můžu si koupit jachtu, vilu u moře (cha, zrovna jednu po babičce se snažím prodat, proč bych si ten bič na sebe pletla znovu), ale k čemu by mi to bylo? Takže bych řekla, že bych chtěla "něco mezi". Krásný dům se vším všudy, ale nestavit na penězích celý svůj život. Chci říct, že zdraví, láska a rodina jsou přeci jen něčím, na čem stojí za to stavit svůj život a čemu dávat priority... i když... bohužel, v dnešním světě to bez peněz nejde.

Na druhou stranu, strávila jsem týden na ranči u přátel a vyšla si do Písku a setkala se nejen s jiným typem lidí (než jaký nacházím v Praze), ale  taky s jiným životem. Najednou všechno nestálo na tom, že mám iPhone 5s a jestli mám či nemám značkový hadry. Najednou šlo o to, jestli jsou lidi v pohodě, jestli si rozumí, jestli si dokážou pomoct nebo uspořádat fajn party. A nevím jestli jde o můj subjektivní pohled na věc, protože jsem utekla "ruchu velkoměsta", nebo jestli to tak je i ve skutečnosti, ale bylo to mnohem příjemnější a vždycky, když se vracím z toho ranče, uvažuji o tom, že bych i možná zvládla žít na vesnici a nedávat přednost znakovému oblečení (myslím "značkovému" jako skutečně ZNAČKOVÉMU).

Okay, rozkecala jsem se, sorry za předlouhej komentář. Prostě super článek, člověk se pak fakt musí zamýšlet nad sebou a současným světem. :-)

15 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 23:49 | Reagovat

Hezký napsáno. A já sama za sebe asi musim říct, že jo. Jo, sem na peníze.

16 darkemperor darkemperor | E-mail | Web | 13. srpna 2014 v 1:11 | Reagovat

[1]: A já viděl teď nedávno video, jak lidi, kteří sbíraj ty čokoládový boby ani nevěděj, co se z nich dělá. A týpek, kterej u nich natáčel jim donesl čokoládu, aby to vůbec někdy ochutnali.

17 surpan surpan | E-mail | Web | 13. srpna 2014 v 6:34 | Reagovat

Ono je to těžký. Asi každý by se chtěl mít dobře, mít pěkný dům na vlastním pozemku a pěkné auto, peníze na zajištění rodiny a trochu klidu, že prostě nejedeš od výplaty k výplatě. Pak jsi klidnější. Na druhou stranu nikdy nenajdeš klid, protože když máš pěknou výplatu, tak taky nemáš klid a bojíš se, abys o to nepřišla. Je to zamotaný kruh. Stačilo by mít vlastní bydlení a už se dá brát vše jinak, s větším klidem. Jenže k tomu je zas třeba hypotéka na 30 let, tedy 30 let strachu...prostě kruh... :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama