Paříž a jak si ji užít

10. března 2015 v 14:28 |  Culture

Před několika týdny, jsme se s panem J, vrátili z několikadenního výletu po Paříži. Přestože byla ohromná zima, město nás okouzlilo a určitě se tam rádi vrátíme. Připravila jsem si pro vás tedy velkého průvodce, poradím vám, kde se ubytovat, najíst a napít a jaká místa rozhodně navštívit. Doufám, že vám to bude třeba někdy v budoucnu k užitku a budu opravdu ráda, když moje rady ohodnotíte nebo doplníte svoje vlastní pařížské postřehy.


Paříž je opravdu překrásné město, kdybych měla Paříž shrnout v jedné větě, zřejmě bych řekla, že je v lecčem velice podobná Praze, jen je větší a graffiti nejsou na každém rohu. Na druhou stranu má hlavní město Francie i negativní stránky, když srovnávám s Prahou, jenže já jsem opravdová milovnice Prahy, tím pádem si nejsem jistá zdali jsou mé názory v tomto ohledu, zcela objektivní. Na můj vkus je Paříž malinko špinavější a hrůzostrašnější než je Praha. Metro je ošuntělé a stísněné, ale dá se to vydržet. Jediná věc, která je opravdu diametrálně odlišná od Prahy, je fakt, že jsou naprosto všude společné záchodky. Žádné "dámy" nebo "páni", ale prostě jen toalety, takže se připravte na pánské mušle před klasickým záchodem a sem tam nějaký ten holý zadek. Každopádně, kdo se vydá do Paříže, rozhodně neprohloupí.

Paříž - jedno z nejdražších měst Evropy

Takže na úvod, jestliže se chystáte na výlet do Paříže, rozhodně doporučuji nějakou dobu šetřit. Paříž je jedním z nejdražších evropských měst a to jak v ubytování tak i v jídle, hlavně co se týče restaurací. Náš výlet trval celkem 4 dny plus cesta a vzhledem k tomu, že jsme si chtěli vychutnat Paříž se vším všudy, to znamená i s jídlem, zašli jsme si několikrát na kávu a jednou na pořádnou francouzskou večeři. Vzhledem k horentní sumě, kterou jsme v restauraci nechali, doporučuji si pořádně rozmyslet, na jaké místo se vydáte.

Kdy se do Paříže vydat?

Jestliže přemýšlíte nad výletem do Paříže, tak vám za prvé doporučuji strávit na tomto romantickém místě alespoň tři noci a čtyři dny, víkend je opravdu málo, za předpokladu, že toho chcete vidět a zažít co nejvíc. Co se týče ročního období, tak je Paříž jistě velice krásná za svitu hřejivého slunce pouze v šortkách v létě, ale horko bude nesnesitelné a nápor lidí šílený. My jsme tam byli v únoru - málo lidí, nehrozil déšť, pouze sníh - a bylo to opravdu příjemné. Na druhou stranu si dokážu představit, že by mohlo být tepleji (na Eiffelovce hodně foukalo) a že překrásné Pařížské zahrady budou zelené a pokryté květy, to byla jediná nevýhoda. Takže zvolte zimu jestliže vám vadí fronty a mnoho lidí (stejně jich bylo až až) nebo jaro, jestli jsou vám rozkvetlé zahrady milejší.

Cesta do Paříže

Jen abych nepředbíhala, nejprve se do Paříže musíte nějak dopravit. V případě, že nemusíte dlouhé cesty, rozhodně bude lepší letadlo, ale počítejte s tím, že za letenky pro dva lidi, dáte dvakrát tolik, než za jízdenky pohodlným žlutým autobusem od Student Agency. Během cesty si můžete vybrat z několika nejnovějších filmových trháků (já se dívala na Velkého Gatsbyho a na Millerovi na tripu), zároveň si můžete dát vynikající horkou čokoládu nebo jiný horký nápoj a to kdykoliv během cesty. Jestliže se vydáte na cestu mimo sezónu, budete mít spoustu místa i na spaní.

Ubytování v Paříži

Samozřejmě také musíte někde složit hlavu. Jak jsem již výše podotkla, ubytování je v Paříži opravdu drahé a to i v případě, že se plánujete ubytovat v hostelu neboli v tzv. backpackeru. Zatoužíte-li po romantičtějším zážitku, než je tzv. dorm, čili místnost třeba po 16ti lůžcích ve formě paland, nemáte téměř šanci dostat se pod 500 Kč za noc na osobu, samozřejmě za předpokladu, že se neubytujete na předměstí, což nedoporučuji, samozřejmě jak z důvodu komplikované a náročné dopravy do centra, tak i kvůli bezpečnosti.

Můj první tip je tedy web Airbnb. Máte šanci ubytovat se v centru Paříže, za nižší cenu než v hostelu a ještě se setkáte s pravým Pařížanem. Obvykle jde o pronájem jednoho pokoje v bytě dotyčného. My měli ubytování opravdu pěkné, u cca 40ti leté Francouzsky a jejích dvou dcer. Měli jsme maximální soukromí a mohli jsme využívat svobodně většinu bytu včetně kuchyně. Orientujte se hlavně podle hodnocení, které má na webu daný uživatel a samozřejmě dle lokality. My jsme se bohužel ubytovali v nepěkné čtvrti, takže opravdu doporučuji ubytování úplně v centru nebo v oblasti Montmartru (přestože vás od toho možná budou známí odrazovat, Montmartre je krásná čtvrť, možná až na ulici která krapet pobuřuje), jen pozor na kapsáře, ale to asi všude v Paříži. Určitě si však zamluvte ubytování dopředu, rozhodně bych tam nejela jen tak.

Ještě je třeba říct, že Paříž je rozdělena na městské obvody, my bydleli v 19. obvodu a naprosto upřímně, to nebylo zrovna nic pěkného. Jde již o klasické sídliště, kde je k vidění obyčejný život obyvatel Paříže (což asi také není k zahození), ale rozhodně to nebylo ani romantické ani příjemné. Až si vyberete ubytování, doporučuji vám zkontrolovat okolí alespoň pomocí street view na google maps a pokud se vám cokoli nebude zdát nebo líbit, vyberte si raději něco jiného.


Snídaně co nám domácí připravila první den

Kafíčkování a jídlo v Paříži

Když už mluvíme o Montmartru, rozhodně tam musíte strávit alespoň jedno odpoledne či den a nezapomeňte navštívit Café des Deux Moulins, kde obsluhovala slavná Amelie z Montmartru, najdete ho na adrese 15 Rue Lepic. Ceny za kávu jsou tam všude stejné, takže cca kolem 5 €, i s creme brulee to budete mít asi za 10 €. Montmartre je zřejmě nejfrancouzštější čtvrť v Paříži, je opravdu krásná, takže si ji řádně užijte.

Když bych se vrátila ke stravě, tak si určitě po večerech dělejte jídlo doma, restaurace se vám hrozně prodraží. Bílá bageta, kozí sýr, camembert a nějaké to červené víno je nejlepší možná kombinace. Za víno neutrácejte, opravdu dobré víno koupíte už za 3 € a rozhodně bude lepší než většina českých předražených vín u nás.

Jestliže toužíte po opravdu francouzském zážitku, rozhodně si někde dejte jejich klasickou palačinku (crêpe) se slaným máslem a cukrem, zapít ji můžete kávou nebo třeba svařeným vínem, dobrota! Nyní jsme u mého druhého tipu, jestliže se někdy dostanete do blízkosti zastávky metra Riquet nebo Crimée, rozhodně navštivte restauraci s názvem Le Bellerive na adrese 71 Quai de la Seine, 75019 Paris. Jídlo tam bylo perfektní, víno lahodné, obsluha opravdu příjemná a interiér ryze francouzský! Restaurace se nachází přímo u kanálu a oplývá opravdu příjemnou atmosférou.Tak a abych vás totálně neunavila a nevyčerpala vyprávěním, budu pokračovat v dalším článku. Budu se věnovat památkám, které byste měli navštívit, dám vám pár rad ohledně Louvru a nebudou chybět ani rady týkající se chytrých offline aplikací, které určitě využijete! A nebude chybět ani pár rad jak se orientovat po městě a proč se nebát pařížského metra. Těším se na vaše ohlasy, zatím pááá a užívejte si jaro.


- FACEBOOK - INSTAGRAM - BLOGLOVIN - TUMBLR - TWITTER -
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 10. března 2015 v 14:38 | Reagovat

Ahoj, mám nový blog o Hilary Duff a byla bych nesmírně ráda, kdyby ses na něj mrkla a napsala třeba svůj názor, nebo se aspoň zapojila do diskuze, popřípadě kdybychom se spřátelily, protože tvůj blog mě opravdu zaujal, líbí se mi tyhle typy deníčků a ty fotky jsou nádherné!

2 Lena Lena | 10. března 2015 v 21:30 | Reagovat

Super fotky! Jako vždy! :)

3 Eva H. Eva H. | 13. března 2015 v 11:29 | Reagovat

Moc děkuji za pochvalu, na tvůj blog se ráda mrknu ;)[1]:
Děkuju Leničko 😘[2]:

4 thedailyevans thedailyevans | E-mail | Web | 5. dubna 2015 v 21:39 | Reagovat

Paříž byla vždy jedním z mých snů, snad se tam brzy dostanu, krásný článek:)

Koukni prosím na můj nový blog))
www.evansonthetop.blogspot.com

5 Ann V. Ann V. | Web | 5. května 2015 v 11:05 | Reagovat

Zrovna zanedlouho jedu do Paříže! :) Takže tvůj skvělý článek se mi rozhodně moc hodil :-D

6 Eva H. Eva H. | 5. května 2015 v 12:35 | Reagovat

[5]: To jsem moc ráda Ann, mrkni na druhou půlku článku :)

7 Ellí Ellí | Web | 5. května 2015 v 14:45 | Reagovat

Zajímavý a užitečný článek :-) Paříž je hned po Londýně a LA moje třetí město, do kterého bych se opravdu chtěla podívat... Snad se poštěstí co nejdříve :-)

8 Claire Claire | E-mail | Web | 5. května 2015 v 17:45 | Reagovat

Tak to vypadá naprosto dokonale! :) Já sama bych se také moc ráda podívala do Paříže, nejlépe se svou zrcadlovkou, abych se pokusila také o nějakou tu "originální" a "uměleckou" fotku pařížské domény.

Krásný až cestopisný článek :)

9 Al. Al. | Web | 5. května 2015 v 18:36 | Reagovat

Škoda, že jsme byli v Paříži už v prosinci :(. Nejraději bych se tam stejně podívala ještě jednou. Byli jsme pouze na 2 dny s naplánovaným programem a to, na co jsem se nejvíc těšila - Louvre - jsme nestihli :(.

10 Kerr Kerr | Web | 5. května 2015 v 19:24 | Reagovat

V Paříži jsem ještě nebyla, ačkoliv bych se tam ráda koukla- jako na spoustu jiných míst. Musí tam být nádherně a tímhle článkem si mě teda nalákáa ještě víc!

11 Kika Kika | E-mail | Web | 5. května 2015 v 20:46 | Reagovat

Mě osobně Paříž strašně zklamala, asi protože jsem tam jela v létě a byly tam davy turistů. Možná jsem měla moc velká očekávání, možná jsem měla jak Ty jet v únoru ;)

12 Šárka Šárka | Web | 6. května 2015 v 9:34 | Reagovat

Já byla v Paříži cca před 6-7 lety na jaře, ale také jsme chytli nic moc počasí. Musím říct, že z tamního metra jsem byla naprosto v šoku, čekala jsem něco víc, čekala jsem lepší metro než znám z Prahy a to, co jsme zažili, byl opravdu šok. Co se cen týče, to byl další šok, opět dražší, než jsem očekávala a to dokonce i na okraji města, kde obyčejný "hambáč" vyšel v přepočtu na 120,-Kč...
I přesto se do Paříže ráda někdy vrátím, už jen proto, abych si v klidu prohlédla Louvre, protože tenkrát jsme měli na jeho prohlídku něco málo přes hodinu, což stačilo akorát na to najít Monu Lisu, pár vteřin se podívat a letět zpět :-?
Každopádně než Paříž mě lákají jiná města Francie, dost jsem jich už navštívila, teď je spíš na seznamu přání Normandie :)

13 Šárka Šárka | Web | 6. května 2015 v 9:34 | Reagovat

Jinak super fotky, úplně jsem to zapomněla napsat, ačkoli jsem na to myslela 8-)

14 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 6. května 2015 v 11:57 | Reagovat

[11]: Nie si sama! Urcite nie! Ked tam nemas peniaze a par exellence znamych, tak je to o drzku.

15 Lucíík Lucíík | E-mail | Web | 3. listopadu 2015 v 21:24 | Reagovat

Já tam byla toto léto, ale to město se mi nějak extra nelíbí. Osobně se mi více líbily Benátky. :-)

16 EdwazdFen EdwazdFen | E-mail | 19. října 2017 v 21:54 | Reagovat

cialis 20
http://cialiswalmartusa.net - cialis over the counter at walmart
  cialis in riyadh
<a href="http://cialiswalmartusa.net">cialis over the counter at walmart
</a> - cialis bigger erection
cialis best time to take

17 Irzingrophy Irzingrophy | E-mail | 2. listopadu 2018 v 5:55 | Reagovat

aqcuisto cialis tadalafil italia
http://viagrawithoutdoctorx.com - viagra without prescription
  cialis viagra refractory time
<a href="http://viagrawithoutdoctorx.com">viagra without a doctor
</a> - cialis vs vigra
cialis 20mg canada return to board index

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama